ЦӀоган тӀара оъа

Копчиковая железа» яхачунгара дӀасалостам ба)

ЦӀогантӀехка е цӀоган тӀара оъа (я) (эрс: Копчиковая железа, лат: glandula uropygialis[1], glandula uropygii[2]) — оалхазарий цаӀ мара йоаца йоккха цӀека оъа[комм. 1][1]. ЦӀоган лакхерча оагӀорахьа йоалл[3]. Ший зӀокаца оалхазаро бедаргашта гӀолла дӀа-хьа хьокха хьаьна секрет хьаю цу оъас[4][5].

Копчиковая железа

ЦӀоган тӀара оъа Фридрих II яхачун литературе хьоаю XIII-ча бӀаьшера «De arte venandi cum avibus» (Оалхазарий чарахьала говзал) яхача дешарга чу, хӀаьта кӀоаргга цунах хоам оттабаьр, хила дезачох, Жорж Кювье ва 1803-ча шера. Эггара дикагӀа XIX бӀаьшаре чакхдоаллаш — XX-гӀа бӀаьшаре долалуш йолча хана техкай[1][3].

Функции тоаде

Секрет железы маслянистый и служит для смазки перьев, предохраняя их от намокания и сохраняя эластичность. По некоторым данным, он подавляет развитие разрушающих перья бактерий и грибков[4][1].

У некоторых птиц (кур, уток и др.) в секрете копчиковой железы есть эргостерин (провитамин D), который под воздействием солнечного света превращается в витамин D. При очистке перьев птицы его заглатывают[6][7]. У некоторых видов секрет этой железы способствует сохранению рогового чехла клюва[8][9].

Кроме того, секрет копчиковой железы — основной источник запаха птиц. Некоторые данные указывают на то, что он играет роль в коммуникации особей[4][9]. У ряда птиц, например, у удода, он имеет сильный неприятный запах, вероятно, защищающий от хищников[6].

Белгалдаккхар тоаде

Комментареш
  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 Дешаш белгалдахара гӀалат Неверный тег <ref>; для сносок Quay_1986 не указан текст
  2. Дешаш белгалдахара гӀалат Неверный тег <ref>; для сносок BES не указан текст
  3. 3,0 3,1 3,2 Дешаш белгалдахара гӀалат Неверный тег <ref>; для сносок Sokolov_1994 не указан текст
  4. 4,0 4,1 4,2 Дешаш белгалдахара гӀалат Неверный тег <ref>; для сносок Krause_2018 не указан текст
  5. Дешаш белгалдахара гӀалат Неверный тег <ref>; для сносок Doppelmair_1975 не указан текст
  6. 6,0 6,1 Дешаш белгалдахара гӀалат Неверный тег <ref>; для сносок BSE не указан текст
  7. Дешаш белгалдахара гӀалат Неверный тег <ref>; для сносок Dzerzhinsky_2013 не указан текст
  8. Дешаш белгалдахара гӀалат Неверный тег <ref>; для сносок britannica не указан текст
  9. 9,0 9,1 Дешаш белгалдахара гӀалат Неверный тег <ref>; для сносок Rehorek_2017 не указан текст
  1. Оалхазарий кхы вешта а хул тӏера оъаш, кагий долаш, масала, тӏера хазара прохода чура махьара оъа мо е клоака йолча йоахка турба хьисапе йола оъа[1][3].
Хьасташ

Дешаш белгалдахара гӀалат Тег <ref> с именем «BES», определённый в <references>, не используется в предшествующем тексте.
Дешаш белгалдахара гӀалат Тег <ref> с именем «britannica», определённый в <references>, не используется в предшествующем тексте.
Дешаш белгалдахара гӀалат Тег <ref> с именем «BSE», определённый в <references>, не используется в предшествующем тексте.
Дешаш белгалдахара гӀалат Тег <ref> с именем «Chiale_2014», определённый в <references>, не используется в предшествующем тексте.
Дешаш белгалдахара гӀалат Тег <ref> с именем «Doppelmair_1975», определённый в <references>, не используется в предшествующем тексте.
Дешаш белгалдахара гӀалат Тег <ref> с именем «Dzerzhinsky_2013», определённый в <references>, не используется в предшествующем тексте.
Дешаш белгалдахара гӀалат Тег <ref> с именем «Krause_2018», определённый в <references>, не используется в предшествующем тексте.
Дешаш белгалдахара гӀалат Тег <ref> с именем «Rehorek_2017», определённый в <references>, не используется в предшествующем тексте.
Дешаш белгалдахара гӀалат Тег <ref> с именем «Sokolov_1994», определённый в <references>, не используется в предшествующем тексте.

Дешаш белгалдахара гӀалат Тег <ref> с именем «Quay_1986», определённый в <references>, не используется в предшествующем тексте.