Википеди:Дикача уйлаца пайда эцара бехкамаш: оагӀон эршашта юкъера башхало

Чулоацам дӀабаьккхаб Чулоацам тӀатехаб
МугӀ 24:
 
== Белгалдвьча бехкамашта вIаший нийса ца доагIаш хилар ==
# Белгалдаьча бехкамашта вIаший нийса ца доагIа мукъа йоаца файлаш дIаяха еза кIира ха а оттаяь, уж хьачуяьха волча доакъашхочунна из дIахьалхадаьккхачул тIехьагIа. Из файл дIаяккха оттаяьчо (е хоадам беш волчо) къарве веза, <u>йоазонца хьалбиза болча</u> сурт оттаду лерои дикача уйлаца пайда эцар бакъ хилара белгалон лерои файл ДУЛ бехкамашта вIаший нийса ца доагIаш хилар, иштта кхыйола аргументаш бокъо йоацаш хилар а.
# Белгалдвьча бехкамашта вIаший нийса ца доагIа мукъа йоаца файлаш дIаяха еза кIира ха а оттаяь, уж хьачуяха волча доакъашхочунна из дIахьалхадаьккхачул тIехьагIа. Из файл дIаяккха оттаяьчо (е хоадам беш волчо) къарве веза, <u>йоазонца хьалдиза дола</u> сурт оттаду лераши обоснования добросовестного использования не показывает соответствия файла КДИ, а также неправомерны и другие аргументы, которые были высказаны в ходе обсуждения удаления файла. Попадание файла в [[ВП:ПНИ|примеры неоправданного использования несвободных изображений]] автоматически является доказательством необходимости его удаления. Однако эти примеры экономят время принятия решения, но не делают его окончательным. Файл, попавший под запрет и не попавший в исключение, может быть использован при особом обосновании необходимости его использования в отдельном обсуждении; решение по удалению конкретного файла может быть оспорено на соответствующей странице [[ВП:ВУС]] с приведением аргументов в пользу соответствия файла КДИ. Следует обратить внимание, что некоторые примеры не были поддержаны сообществом; это означает, что правомерность добросовестного использования файлов, попадающих под не поддержанные критерии, должна рассматриваться отдельно.
# Цхьанна а оагIона тIа ца лелаю мукъа йоаца файлаш проекта чура дIаяха еза, ло <nowiki>{{subst:</nowiki>[[Ло:OFU|ofud]]}} отта а баь.
# Несвободные файлы, которые не используются ни в одной статье, должны удаляться в течение 7 дней с момента установки шаблона <nowiki>{{subst:</nowiki>[[Шаблон:OFU|ofud]]}} в соответствии с критерием быстрого удаления «[[Википедия:Критерии быстрого удаления#Ф4|Ф4. Неиспользуемый несвободный файл]]».
# {{tl|Внешние файлы|Арахьара файлаш}} яхача лераца Интернет маза чу бокъо йолаш увттадаь мукъа йоаца файлашта тIатовжмаш белгалдаха йиш я статьяш чу.
# Можно давать ссылки на несвободные файлы, правомерно размещённые в сети Интернет, с помощью шаблона {{tl|Внешние файлы}}. В этом случае рекомендуется (но не требуется) предварительно удостовериться, что файл не будет удалён с течением времени.
 
== Белгалдаьккхар ==